czyszczenie filtrów fap

Czyszczenie i regeneracja filtrów FAP

Filtry cząstek stałych w samochodach z silnikami wysokoprężnymi mają za zadanie oczyszczanie spalin z sadzy oraz innych cząstek stałych, produktów ubocznych procesu spalania paliwa. Przez wielu kierowców i mechaników filtry cząstek stałych, takie jak filtry FAP uznawane są za jedne z najbardziej kłopotliwych podzespołów nowoczesnych samochodów z silnikami diesla. Na ich korzyść nie przemawia również cena, która sprawia, że wymiana filtra FAP w samochodzie używanym nierzadko okazuje się całkowicie nieopłacalna. Jak działa filtr FAP? Czym różni się od popularnego i równie nielubianego przez właścicieli dieslów filtru DPF? Czy możliwe jest skuteczne czyszczenie filtrów FAP? Jak wygląda ich regeneracja? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Czym jest filtr FAP?

FAP to jedna z odmian filtra cząstek stałych montowanego w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Stanowi część układu wydechowego samochodu montowaną zaraz za katalizatorem utleniającym. Obydwa podzespoły montuje się najczęściej w jednej, szczelnej, metalowej puszce. Do prawidłowego działania FAP wymaga stosowania specjalnego, płynnego środka, który obniża temperaturę samozapłonu sadzy. Filtr FAP jest częścią eksploatacyjną. Oznacza to, że jest to podzespół przeznaczony do okresowej wymiany. Częstotliwość wymiany filtra określa producent pojazdu, może być ona wyrażona w latach lub kilometrach/przebiegu pojazdu.

Jak działa filtr FAP?

Podczas jazdy spaliny przechodzą przez filtr FAP, a zawarte w nich cząstki stałe (sadza) są zatrzymywane w mikrokanalikach. W czasie jazdy z dużą prędkością temperatura spalin osiąga wysoką wartość, dzięki czemu cząstki stałe gromadzone w mikrokanalikach filtra są wypalane. To pasywna regeneracja FAP. Jeśli filtr się zapycha, do czego najczęściej dochodzi podczas krótkich tras, komputer uruchamia regenerację aktywną. Kierowcy, którzy często wyjeżdżają na trasy, gdzie jeżdżą z prędkością powyżej 70 km/h na ogół nie borykają się z problem zapchanego filtra FAP. Jeśli jednak głównie poruszamy się po mieście i rzadko wyjeżdżamy na trasę, zapychanie się filtra może doskwierać nam nader często. Co ważne aktywna regeneracja FAP nie zawsze okazuje się wystarczająca, a przypadkowo przerwana może doprowadzić do zapchania filtra i konieczności jego regeneracji.

Na czym polega regeneracja FAP?

Regeneracja FAP często oferowana jako czyszczenie filtra FAP to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu zalegających w filtrze cząstek stałych i uzupełnieniu poziomu płynu katalitycznego. Czyszczenie filtra FAP oraz jego regeneracja przedłużają żywotność podzespołu, jednocześnie znacząco ograniczając koszty eksploatacji pojazdu. Jej wykonanie warto zlecić ekspertom, którzy zweryfikują sprawność podzespołu i przeprowadzą jego regenerację w sposób zapewniający sprawność zregenerowanej części.

Doktor DPF – regeneracja filtrów cząstek stałych

Od lat specjalizujemy się w regeneracji filtrów cząstek stałych. Regenerujemy filtry FAP samochodów wszystkich marek, zapewniając ich legalne i ekologiczne czyszczenie z gwarancją oraz raportem sprawności. W swojej pracy wykorzystujemy wyłącznie bezpieczne procedury regeneracji, co przekłada się na wysoką sprawność i długą żywotność regenerowanego podzespołu. Właścicieli pojazdów wyposażonych w silniki wysokoprężne zainteresowanych czyszczeniem i regeneracją filtra cząstek stałych FAP zachęcamy do kontaktu. Zregenerowane filtry odsyłamy do Państwa gratis.
Doktor DPF
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.