Regeneracja filtra DPF – dlaczego jest konieczna?

Ekologia jest obecnie tematem na topie, a dbanie o czystość środowiska jest realizowane na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest motoryzacja, która – na skutek popularyzacji samochodów i wzrostu ich liczby na drogach – w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania smogu. Z tego powodu w samochodach z silnikiem Diesla montuje się filtry DPF

Czym jest filtr cząsteczek stałych?

regeneracja DPF

Filtr cząstek stałych (DPF) jest niewielkim urządzeniem, którego rola sprowadza się do zatrzymywania mechanicznych cząstek zanieczyszczeń, jakie wydostają się z silnika po spaleniu paliwa. Tzw. czarny dym, który jest charakterystyczny dla silników wysokoprężnych, w znacznym procencie składa się z węgla. Ten z kolei dodatkowo absorbuje też inne lotne związki szkodliwe dla środowiska. Dlatego w celu zwiększenia skuteczności oczyszczania spalin filtry DPF przez wiele lat montowano w parze z katalizatorami. Podstawowym zadaniem filtrów nie jest jedynie zatrzymywanie cząstek sadzy, ale przyczyniają się one również do ich wypalania. W efekcie emitowane spaliny są częściowo oczyszczone.

Skuteczność filtra cząstek stałych wynika z jego budowy. Ma on formę wielowarstwową i może być wykonany z metalu lub specjalnej włókniny. W praktyce stosuje się też jednorazowe filtry papierowe.

Dlaczego regeneracja filtra DPF jest konieczna?

czyszczenie DPF

Rozbudowana powierzchnia właściwa filtra DPF pozwala na wychwytywanie dużej ilości cząstek sadzy. Nie oznacza to jednak, że ta skuteczność jest nieograniczona. Jak większość filtrów, również DPF zatyka się, wypełniając zanieczyszczeniami. W efekcie konieczna jest regeneracja, która przywróci jego sprawność.

Proces polega na usunięciu zgromadzonej sadzy oraz popiołu w specjalnym urządzeniu, które sposobem działania przypomina tradycyjną pralko-suszarkę. Przed zabiegiem, który przeprowadza firma Doktor DPF, urządzenie jest dokładnie sprawdzane pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Nie każdy filtr może być regenerowany. Jeśli nie pozwala na to stopień jego zużycia, obowiązkowa jest wymiana urządzenia na nowe.

Przed umieszczeniem filtra cząstek stałych w urządzeniu konieczne jest zaślepienie otworów. Czyszczenie odbywa się za pomocą strumienia gorącej wody pod dużym ciśnieniem, dzięki któremu cząstki są wypłukiwane z filtra. Cena czyszczenia filtra DPF to 459 zł brutto.

Powrót do listy porad
Doktor DPF
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.